Media centar je dostavio Ministarstvu ekonomskog razvoja predloge u vezi sa nacrtom Zakona o elektronskim komunikacijama u sklopu nedavno okončane javne rasprave.
Media centar je predložio da se u nacrtu ukine nadležnost Vlade da razmatra izvještaj o radu i finansijski izvještaj Agencije za elektonske komunikacije i poštansku djelatnost. Samo Skupština treba da ima nadležnost da razmatra izvještaje o radu ove Agencije jer bi ovakva nadležnost Vlade mogla biti zloupotrijebljena zarad poltičkog pritiska na rad Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost.
Sugestijama u vezi sa ovim nacrtom zakona, Media centar zastupa koncept u kojem je uloga Vlade svedena na minimum iz razloga jačanja samostalnosti Agencije. Razmatranjem izvještaja o radu i finansijskih izvještaja Agencije može se stvoriti mogućnost da usljed negativnih ocjena od strane Vlade bude stvoren pritisak prema Skupštini Crne Gore da kao osnivač utiče na samostalno donošenje odluka Agencije u okviru svojih nadležnosti. Ova nadležnost Vlade bi stvorila mogućnost neprimjerenog političkog uticaja na rad Agencije, što direktno urušava samostalnost i nezavisnost ove institucije i potpuno je suprotno Direktivi 2018/1972/EU o Evropskom elektronskom komunikacionom zakoniku. Direktiva EU jasno propisuje da nacionalna regulatorna tijela moraju biti nezavisna u svom radu.
Media centar je predložio potpuno novi koncept imenovanja članova Savjeta Agencije za elektonske komunikacije i poštansku djelatnost i ponudio radnoj grupi koja priprema zakon predloge kojima se proces unapređuje u cilju stvaranja veće samostalnosti Agencije.
Media centar je predlože koncept imenovanja članova Savjeta Agencije koji je sličan konceptu koji je zastupljen u nacrtu Zakona o audiovizuelnim medijskim uslugama. Predlažemo da Vlada bude potpuno isključena iz procesa imenovanja članova Savjeta kako bi se osigurala što veća samostalnost u radu ključnog upravljačkog organa. EU je više puta ukazala na potrebu osiguranja samostalnosti Agencije, a sugestije Media centra su upravo na toj liniji.
Predlažemo da se umjesto selekcije kandidata za Savjet Agencije od strane Vlade, kompletan proces prepusti Skupštini Crne Gore. Umjesto samostalnog prijavljivanja kandidata na konkursu, Media centar predlaže uvođenje kategorija ovlaštenih predlagača. Prednost ovog modela je u tome što se smanjuje uticaj političkih partija na izbor članova Savjeta jer poslanici mogu glasati samo o cjelovitoj listi kandidata o kojima, zapravo, odlučuju nadležni organi ovlaštenih predlagača.
Predlažemo da se kao ovlašćeni predlagači uvedu univerziteti (dva predstavnika), Inženjerska komora (dva predstavnika) i nevladine organizacije iz oblasti medija, zaštite potrošača i zaštite ljudskih prava (jedan predstavnik). Na ovaj način se može doći do zastupljenosti stručnih lica iz oblasti koje su važne za rad Agencije (elektrotehnika, pravo, ekonomija). Vjerujemo da Inženjerska komora može predložiti stručna lica iz oblasti elektrotehnike, dok će univerziteti i NVO predložiti osobe stučne u oblastima pravo i ekonomija. Sa druge strane, nadležni organi ovlašćenih predlagača kandiduju svoje predstavnike (koji ne moraju da budu iz reda predlagača) na čiji izbor, ukoliko su ispunjeni formalni propisani uslovi, kasnije ne mogu uticati poslanici na sjednici Administrativnog odbora kao ni na plenarnoj sjednici, jer se poslanici izjašnajvaju o cjelovitoj listi od 5 kandidata. Ovim se smanjuje uticaj političkih partija na imenovanje članova Savjeta, čime se povećava stepen samostalnosti ključnog upravljačkog organa.
Predlagač zakona ima vrlo jednostavan izbor: ili će zadržati predložena rješenja u nacrtu i omogućiti uticaj Vlade i poslanika na rad Agencije ili će prihvatiti naš predlog i povećati stepen samostalnosti ove institucije, na čemu insistira i Evropska komisija.
Media cenar predlaže da za sve kandidate postoje opšti uslovi koji podrazumijevaju deset godina radnog iskustva u VII1 nivou kvalifikacije obrazovanja u oblastima koje su od značaja za obavljanje djelatnosti Agencije (elektrotehnika, poštanski saobraćaja, ekonomija, pravo, mediji i dr.)
U vezi sa ovlaštenim predlagačima iz reda NVO treba napomenuti da su oblasti djelovanja NVO predložene zato jer i sam nacrt zakona u članu 3 stav 2 propisuje:
“(2) Agencija u okviru svojih nadležnosti obezbjeđuje sprovođenje politika koje imaju za cilj podsticanje slobode izražavanja i informisanja, kulturne i jezičke raznolikosti kao i medijskog pluralizma.”
Ovo je razlog za predlog Media centra da se, između ostalih predlagača, omogući i da NVO aktivne u oblasti medija predlože člana Savjeta. Takođe, propisanim kriterijumima za predlagače iz NVO osigurava se da samo oni sa dokazivim aktivizmom mogu učestvovati u procesu imenovanja, dok se manje aktivnim i neaktivnim organizacijama onemogućava učešće u procesu. Zato Media centar predlaže da u procesu iemnovanja člana Savjeta Agencije iz reda NVO mogu učstvovati samo one koje su u prethodne tri godine prije objavljivanja javnog poziva za predlaganje kandidata za članove Savjeta Agencije, najmanje 3.000 eura tokom jedne kalendarske godine utrošile za realizaciju aktivnosti u oblasti u kojoj se predlaže kandidat za člana Savjeta. Druge dvije kategorije ovlaštenih predlagača iz reda NVO, oblast zaštite potrošača i zaštite ljudskih prava, su dio našeg predloga u susret ispunjavanja obaveza Crne Gore u procesu pristupanja EU.
Naime, Akt o digitalnim servisima (EU) 2022/2065 (https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HR/TXT/PDF/?uri=CELEX:32022R2065) počeo je da se primjenjuje od 17. februara 2024. godine. Ovaj pravni akt predviđa da države članice (što se odnosi i na države koje pristupaju EU) moraju osigurati zaštitu od „nezakonitih sadržaja” koji se šire putem interneta i posrednika u pružanju usluga. “Nezakoniti sadržaj” u ovom Aktu predstavlja svaku “informaciju koja, sama po sebi ili u vezi s određenom aktivnošću, uključujući prodaju proizvoda ili pružanje usluga, nije u skladu s pravom Unije ili pravom bilo koje države članice koje je u skladu s pravom Unije, nezavisno o samom sadržaju ili prirodi tog prava;” U “nezakonite sadržaje” spada npr. i nezakonito reklamiranje i prodaja proizvoda/usluga posredstvom interneta i “vrlo velikih internetskih platformi” (npr. Meta i dr.). Takođe, poseban akcenat se pomenutim pravnim aktom EU stavlja na zaštitu maloljetnika, sprečavanje širenja govora mržnje, diskriminaciju ugroženih kategorija (osoba sa invaliditetom, LGBT…), kao korisnika interneta. Države članice (kao i države kandidati) određuju jedno ili više nadležnih tijela (institucija) da budu odgovorna za nadzor pružaoca usluga posredovanja i izvršavanja ovog pravnog akta EU. Nadležno tijelo postaje „koordinator za digitalne usluge u državi pružanja usluga”. Koordinator za digitalne usluge odgovoran je za sva pitanja povezana s nadzorom i izvršavanjem ovog pravnog akta u dotičnoj državi. Na nivou EU fomira se, na osnovu ovog pravnog akta, Evropski odbor za digitalne servise, u kojem particpira po jedan “koordinator za digitalne usluge” iz svake države članice, kako bi se širenje “nezakonitog sadržaja” suzbijalo na teritoriji cijele EU (i država koje pristupaju EU) na što efikasniji način. U obavljanju svojih zadataka i izvršavanju svojih ovlaštenja u skladu sa ovim pravnim aktom, “koordinatori za digitalne usluge” djeluju potpuno samostalno. Moraju biti slobodni od bilo kojeg spoljnjeg uticaja, bilo direktnog ili indirektnog, te ne smiju tražiti niti primati uputstva od bilo kojeg drugog javnog tijela ili bilo koje privatne strane.
U našem sistemu jedino tijelo/institucija koja je u ovom trenutku nadležna za elektronske komunikacije je Agencija za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost i za očekivati je da upravo Agencija bude “koordinator za digitalne usluge” koja će imati značajnu ulogu u zaštiti potrošača i ugroženih kategorija koji koriste internet.
Zato je, po našem mišljenju, potrebno da se kao ovlašteni predlagači uvedu NVO iz oblasti medija, zaštite potrošača i zaštite ljudskih prava, kako bi posredstvom člana Savjeta koji ima ekspertizu u nekoj od ovih oblasti uspjeli da doprinesu ostvarivanju novih ciljeva Agencije.
Goran Đurović, direktor Media centra